Новини компанії / FROSTLEE

Весняні заморозки, літня посуха та дощі: українські фермери шукають шляхи протидії змінам клімату

Починаючи з 2014 року, поразка абрикосу весняними заморозками на півдні України становить майже 100%. Тому фермерські господарства, що займаються виробництвом плодово-ягідних культур, сьогодні зайняті пошуками вирішення цієї проблеми.
Таку інформацію озвучила керівник фермерського господарства «Витязь» (Запорізька область, Україна) Олена Березіна під час онлайн-конференції «Фермер – клімат: як не програти цю битву». Організатором заходу виступив Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP).
Як зазначає Олена Березіна, з 2007 року її фермерське господарство почало висаджувати абрикосові дерева. На думку фермера, це ідеальна фруктова культура для півдня України, яка дає добрий урожай.
«Але згодом природа поставила перед нами певний виклик – з 2014 року поразка абрикосу весняними заморозками становить майже 100%. Тому наше господарство розпочало пошук шляхів вирішення цієї проблеми. Воно знайшлося само собою: при обрізанні дерев у нас залишається хмиз, який ми дуже активно почали палити під час заморозків у саду. Зрозуміло, ми розуміємо, що це не зовсім екологічний захід, але таким чином ми вирішуємо проблему заморозків на 80-90%», - зазначає Олена Березіна.
Жорстке відкриття: починаючи з 2004 року температура поверхні грунту на півдні України може досягати +68 градусів Цельсія
За словами керівника фермерського господарства, з 2004 року вони почали відзначати підвищення температури на поверхні ґрунту до +68 градусів за Цельсієм. «Це було для нас жорстке відкриття, і ми ще тоді не розуміли, що необхідні заходи щодо затінювання ґрунту, щоб уникнути його перегріву, наприклад, створення вітрозахисних насаджень для захисту від вітрових посух. Для розуміння та дії необхідно було пережити кілька досить складних сезонів», - зазначає Олена Березіна.
У поточному році фермери Миколаївської області втратили 80% урожаю суниці садової через опади.
У свою чергу, Сергій Мельник, керівник фермерського господарства «Мир Вам» (Миколаївська область), яке займається виробництвом ягідних та овочевих культур, зазначає, що в останні два роки його господарство зіштовхнулося із серйозною проблемою, пов'язаною зі зміною клімату - # nbsp; рясні опади у вигляді дощів навесні та на початку літа.
«При цьому дощі супроводжуються різкими коливаннями температури, що в нашій роботі призводить до усунення сезону – він починається і, отже, закінчується дещо пізніше. Отже, зменшується оборотність наших культур. Ми намагаємося протидіяти змінам клімату у своїй діяльності: вирощуємо огірок на шпалері, використовуємо сітку, що затіняє, але як показала практика поточного року, при різких коливаннях температури, це не допомагає»,- говорить Сергій Мельник.
Фермерське господарство «Мир Вам» вирощує суницю садову на площі близько 2 га. Нинішнього року тут втратили 80% урожаю ягоди через неконтрольовані опади. «Усі наші спроби, умовно кажучи, закрити ягідну плантацію «великим парасолькою» не мали успіху. Сьогодні ми намагаємося адаптувати умови ведення свого бізнесу у зв'язку зі змінами клімату, але, на жаль, ніхто не може сказати, якою буде погода наступного сезону. Ще 5 років тому ми чітко знали, що зима настане згідно з календарем – у грудні. Сьогодні у нас середина грудня та в один із останніх днів на своєму полі ми отримали близько 300 куб.м. опадів», - розповідає фермер.
У ході онлайн-конференції, відповідаючи на питання директора з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Катерини Звєрєвої щодо проблематики весняних та осінніх заморозків при вирощуванні плодово-ягідних культур та способах боротьби із заморозками, Сергій Мельник зазначив, що даний питання є актуальним для фермерів.
«Наприклад, суницю садову ми накриваємо агроволокном, починаючи з лютого місяця, який не знімаємо до початку цвітіння ягідної культури. Хоча минулого року заморозки на нашій плантації сталися 11 травня. Таким чином, складність протидії заморозкам полягає у неможливості їх прогнозування», – пояснив Сергій Мельник.
Фермери не знають, як уберегти виноград від весняних заморозків, а ягоду – від літніх злив.
В свою чергу, Віра Попаз, керівник сільгоспкооперативу «РесурсКомпаніКубей» (Одеська область)#nbsp;відзначила, що цього року сильні дощі після спеки призвели до розтріскування ягід винограду та втрати 85% урожаю.
«Раніше у нас були снігові зими, за якими йшла спокійна весна. Ми були впевнені, що отримали вологу, очікували поступового розвитку культур, що вирощуються. Заморозки були рідкістю. Збирали 16 т винограду, добрі врожаї плодових культур. За останні 10 років зими у нас зазвичай безсніжні, температура може опускатися мінус 30 °С. Весни – нестабільні, наприкінці квітня – на початку травня майже щороку маємо заморозки», - розповіла Віра Попаз.
Олександр Бритвін, керівник фермерського господарства «Лиманськ» (Херсонська область), зазначає, що останніми роками на півдні України весна настає у лютому, але потім у квітні знову повертається зима. Літо, своєю чергою, супроводжується зливами.
«Сьогодні напередодні нового року у нас на деревах з'являються бруньки, при тому, що за тиждень, за прогнозами синоптиків, температура опуститься до 12 градусів нижче за нуль. Виходячи з цього, важко сказати, що буде з персиковими та абрикосовими садами наступного року. Але те, що вимерзне нирка, вже можна говорити безперечно», - зазначає Олександр Бритвін.
Що ж до захисту виноградників, то, за словами керівника фермерського господарства «Лиманськ», сьогодні він просто не знає, як уберегти виноградну нирку від весняних заморозків. "Так само як і не знаємо, як уберегти ягоду від червневих та липневих дощів", ​​- додає Олександр Бритвін.
Ще один негативний момент, за словами Олександра Бритвіна, полягає у розвитку грибкових хвороб унаслідок теплих зим. «Сьогодні вони розвиваються, знищуючи навіть не сформований урожай. При цьому ефективність протигрибкових препаратів при температурі нижче +5 дуже низька. До речі, так само, як і за температури вище +25»,- зазначає фермер.
Як раніше повідомляв EastFruit, у боротьбі з весняними та осінніми заморозками фермери вдаються до різних методів: термогармати, плівка, розпалювання багать.
Але найефективнішим способом є використання вітряних машин, вважає Денис Москальов, директор з розвитку компанії систем захисту агрокультур від заморозків FROSTLEE. Одна машина, за словами Дениса Москальова, здатна захистити від заморозків від 3 до 7,5 га поля за температури до -6 градусів Цельсія.
Говорячи про принцип їхньої роботи, фахівець зазначає, що вітряні машини здійснюють теплопередачу методом примусової конвекції, забираючи тепле повітря з верхніх шарів атмосфери та змішуючи його з більш прохолодним повітрям на площі поля. У зв'язку з цим підвищується температура повітря та створюються всі умови для збереження врожаю.
За словами Дениса Москальова, заморозки завдають не лише прямої шкоди обсягу врожаю, але й впливають на його якість.
«Адже за неналежних умов формування плода з'являються його дефекти. У зв'язку з чим виробник надалі не матиме можливості реалізації фруктів на свіжому ринку. Інвестиції в системи захисту від заморозків - це можливість реалізовувати надалі врожай високої якості за високою ціною», - резюмує директор з розвитку компанії  FROSTLEE.
Джерело: EastFruit